Fenomen

  • Türü:Reality Yarışma
  • Hedef Kitle: Genel İzleyici
  • Süre:120 DK
  • Yayın Periyodu:Hafta İçi Her Gün - Final Prime Time
  • Yayın Yılı:2016
  • Yayınlandığı Ülkeler:Türkiye
  • Bölümleri izlemek için:

  • Open Imagination

Program İçeriği:

Fenomen bir çok TV programının aksine yarışmadan ziyade bir strateji ve popülarite oyunudur. Yarışmacıların amacı yarışmada kaldıkları sürece boyunca Türkiye’nin ve de programın en Fenomen ismi olarak ünlü bir TV yıldızı olmak  ve her hafta verilen 50.000 TL’lik ödülü kazanmaya çalışmaktır.

Bir çoğu TV izleyicisi tarafından tanınan ve daha önce Türkiye’nin en popüler yarışmalarında yarışmış olan yarışmacılar evde birlikte yaşadıkları arkadaşlarını kendilerine oy vermesi için ikna edip hem en Fonemon isim olmaya çalışacaklar hem de her hafta tam 50.000 TL’nin sahibi olacaklar.

Hafta içi her gün yaşantılarının 8 saatini yarışmada geçirecek  olan yarışmacılar evde yaşadıkları süre zarfında evdeki diğer yarışmacıların oylarını toplamaya çalışacaklar. Bunun içinde onlarla iyi anlaşmaları ve kendisine oy vermeleri için ikna etmesi gereken yarışmacılar, her gün strateji odalarında diğer yarışmacılar ile biraraya gelerek kendi stratejilerini oluşturmaya çalışacaklar.
Her cuma elemenin olacağı programda, oylama sonucu en çok evden gitmesi için ismi yazılan erkek ya da kadın yarışmacı koruma altında değilse elenirken yerine yeni yarışmacı aynı gün katılacaktır. Eğer yarışmacı koruma altındaysa en çok oyu alan diğer yarışmacı yarışmaya veda edecek. İnternet üzerinden yapılan oylama sonucu en çok oyu alan ve koruma altına alınan 1 kadın ve 1 erkek yarışmacı ayrıca Cumartesi günkü final bölümünde sadece ilk tura mahsus olmak üzere 2 oy hakkı kazanırlar.

Programda eve yeni giren yarışmacı ve 2 oy hakkı olan 2 yarışmacı ile strateji yapma önceliği de o hafta oransal olarak instagram hesabındaki takipçilerini en çok arttıran yarışmacıda olur. Böylece final öncesi 1 kişi toplamda 5 oy potansiyeli olan yarışmacıları ikna etme önceliğine sahip olacaktır.

Tüm hafta boyunca stratejilerin yapıldığı programda Cumartesi günü ise haftanın büyük finali yayınlanır. Büyük finalde yarışmacılar kendilerince evde Fenomen gördükleri 1 kişiye kapalı oylama usulü ile oy verirler.  Her yarışmacının tek oy hakkı olduğu yarışmada sadece haftanın 1. Kadın 1. Erkek yarışmacısının 2 oy hakkı vardır.  Yarışmacılar stratejilerine uygun olarak isterlerse ayrı ayrı isim yazabilecekleri gibi aynı kişinin de ismini yazabilirler.

Yapılan oylama sonucu en çok oyu alan 1 kadın ya da 1 erkek yarışmacı  haftanın Fenomen’i seçilerek 50.000 TL’nin sahibi olur. Eğer oylamada eşitlik çıkar ise oylama tekrarlanır. İkinci tur oylamada sadece eşit olan 2 yarışmacı yarışır. Fakat bu sefer ödül 25.000 TL’ye düşer ve ikinci oylama açık bir şekilde yapılır. İkinci oylama sonucu 1 kişi en çok oyu aldığı takdirde ödülü almaya hak kazanır. Eğer tekrar  eşitlik çıkar ise para ödülü sıfırlanır.

Program içerisinde TV yıldızı olmak ve 50.000 TL’nin sahibi olmak için tüm yarışmacılar hafta boyunca hem içeride hem de dışarıdan kendilerine destek toplamaya çalışacaklar. Program dışında kendilerini başka alanlarda da göstermeye çalışacak olan yarışmacılar rakiplerinin bir tık  üstünde olmak için kıyasıya yarışacaklar.

Bitmeyen bir strateji ve popülarite programı olan Fenomen’de yarışmacıların aileleri, sevgilileri ve ünlü arkadaşlarıda programa dahil olacak. Aynı şekilde program devam ederken başardıkları, reklam filmi oyunculuğu, TV Oyunculuğu, şarkıcılık veya sunuculuk alanındaki girişimleride program da yer alacaktır. Yarışmacıların; kıyafetleri, tarzları, konuşmaları ve diğer yetenekleri ile popüler olma yolunda en büyük silahları olacak.

TV’de popüler olmuş yarışmacılar dışında gidenlerin yerine daha önce ekrana hiç çıkmamış ama popüler olma potansiyeline sahip yarışmacılarda dahil olacak.

Copyrights © 2019 Production House
info@productionhouse.com.tr · +90 212 278 9191